Czym jest OZE? Poznaj wszystkie zalety energii odnawialnej.

OZE, czyli odnawialne źródła energii, to systemy i urządzenia, dzięki którym można wykorzystać naturalne i ogólnodostępne zasoby otaczającego nas środowiska i zastąpić nimi tradycyjne rozwiązania. Największą zaletą energii odnawialnej, w porównaniu do wykorzystywanych powszechnie paliw kopalnych, jest fakt, że dostęp do niej nigdy się nie skończy. Pomimo nieco większych nakładów finansowych podczas instalacji nowoczesnych systemów OZE, oszczędność na przestrzeni czasu jest ogromna i liczy się ją w dziesiątkach tysięcy złotych rocznie.

 

Do odnawialnych źródeł energii zaliczamy:

 • energię wiatrową — poprzez instalację turbin wiatrowych, które przekształcają energię kinetyczną wiatru w energię elektryczną;
 • energię ze słońca — panele fotowoltaiczne, które mają wbudowane ogniwa z krzemu, umożliwiają pozyskanie prądu stałego z promieni słonecznych;
 • energię geotermalną — do produkcji elektryczności wykorzystuje ciepło z wnętrza ziemi;
 • energię wodną — wykorzystanie siły płynącej wody zapewnia dostęp do nieograniczonego źródło energii elektrycznej;
 • energię z biomasy — wytwarzana przez spalanie biomasy w postaci nadwyżek płodów rolnych lub śmieci zamiast paliw kopalnych.

Zalety OZE. Do czego można wykorzystać zieloną energię?

Wymieniając zalety energii odnawialnej, należy wziąć pod uwagę zarówno aspekty ekonomiczno-społeczne, jak i ekologiczne i zdrowotne. Energia odnawialna ma pozytywny wpływ na wiele powiązanych z sobą dziedzin.


Poznaj 10 zalet odnawialnych źródeł energii:

 

1. Gwarantuje niezależność energetyczną i znacząco wpływa na uniezależnienie od obcych źródeł.
2. Czerpie z nadwyżki płodów rolnych w postaci ziemniaków, zbóż oraz roślin oleistych, które wykorzystuje się jako biomasę.
3. W porównaniu do paliw kopalnych energia odnawialna nigdy się nie skończy.
4. Skutecznie zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
5. Redukuje efekt cieplarniany.
6. Poprawia regulację stosunków wodnych.
7. Ogranicza postęp chorób cywilizacyjnych, które wynikają bezpośrednio z zanieczyszczenia środowiska naturalnego i powietrza.
8. Oszczędność pieniędzy związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego lub firmy.
9. Urządzenia wytwarzające energię odnawialną nie wymagają częstych i kosztownych zabiegów konserwacyjnych.
10. Możliwość przechowywania nadwyżek wytworzonej energii w odpowiednich magazynach.

Zalety korzystania z energii zielonej w kontekście ochrony środowiska

Odnawialne źródła energii niosą za sobą korzyści na wielu płaszczyznach jednocześnie. Korzystnie wpływają na uwarunkowania ekonomiczno-społeczne. Przyczyniają się do obniżenia konkurencji pomiędzy producentami energii, co pozytywnie wpłynie w przyszłości na obniżenie rekordowych cen energii elektrycznej. Ponadto promowanie odnawialnych źródeł energii finalnie zwiększa możliwości zużycia nadwyżek produkcji rolnej w postaci słomy, ziemniaków i roślin oleistych.

 

W aspekcie ochrony środowiska energia zielona korzystnie wpływa na poniższe kwestie:

 • pozwala zredukować zależność od nieodnawialnych źródeł energii,
 • minimalizuje efekt cieplarniany,
 • w znacznym stopniu wpływa na zmniejszenie odpadów,
 • umożliwia zachowanie odpowiedniej proporcje stosunku wód gruntowych do wód powierzchniowych.

Podsumowanie: czy znasz już wszystkie zalety energii odnawialnej?

Pozyskiwanie energii odnawialnej daje możliwość nieograniczonego wytwarzania prądu stałego. W porównaniu do nieodnawialnych źródeł energii, do których zaliczamy między innymi paliwa kopalne w postaci węgla, gazu lub ropy naftowej, źródła odnawialne nigdy się nie skończą. Ponadto w dużo mniejszym stopniu doprowadzają do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Większość źródeł odnawialnych jest całkowicie bezemisyjna, co skutecznie wpływa na poprawę zdrowia społeczeństwa oraz polepszenie stanu środowiska naturalnego. We współczesnym świecie, w którym potrzeby żyjących na Ziemi ludzi są tak olbrzymie, warto inwestować w odnawialne źródła energii, które mogą ochronić nas przed tragicznymi skutkami katastrofy klimatycznej.

Zainspiruj się!

Biuro obsługi klienta

ul. Legionów 41, 62-800 Kalisz
czynne pon. - pt. 8:00 - 17:00

Spotkajmy się!

Zostaw swój numer telefonu i umów się na
bezpłatną wycenę instalacji już dziś!

  Szczegóły na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności dostępnej na stronie internetowej.

  * to pole jest wymagane

  Masz pytania?
  Spotkajmy się!

  Odwiedź nas lub zostaw dogodny kontakt, aby umówić się na bezpłatną wycenę instalacji już dziś!

   Szczegóły na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności dostępnej na stronie internetowej.

   * to pole jest wymagane

   czynne pon. - pt. 8:00 - 17:00

   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania w Twojej przeglądarce.