Działanie instalacji fotowoltaicznej. Jak można wykorzystać prąd z fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne, które montuje się na zewnątrz od południowej strony, to system wykorzystujący do produkcji energii elektrycznej promienie słoneczne. We wnętrzu paneli są umieszczone ogniwa fotowoltaiczne, które pod wpływem ciepła biorą czynny udział w tak zwanym efekcie fotowoltaicznym. Następnie, przy użyciu w instalacji odpowiedniego inwertera, powstający w ten sposób prąd stały zostaje zamieniony w prąd zmienny. Inwestycja w fotowoltikę to wydatek, który szybko się zwróci. Panele fotowoltaiczne redukują, a w większości przypadków „zerują” rachunki za prąd. Po indywidualnych wyliczeniach będą one wytwarzały tyle energii, ile dane gospodarstwo domowe potrzebuje. Nadwyżka wytworzonej energii trafia do operatora, który przekazuje ją do gospodarstw sąsiednich, z powodu braku możliwości magazynowania.

W jaki sposób można wykorzystać prąd z fotowoltaiki w domu?

Zieloną energię da się wykorzystać w taki sam sposób jak prąd sieciowy od operatora. W zależności od mocy wytworzonej zielonej energii można nią zasilić zróżnicowaną liczbę urządzeń elektrycznych w budynku. Po montażu instalacji fotowoltaicznej nie ma przeszkód, by uruchomić:

 • sprzęt RTV i AGD, wraz z płytą indukcyjną i piekarnikiem;
 • ogrzewanie domu, zwłaszcza gdy zainstalowana jest w nim pompa ciepła;
 • klimatyzatory do obniżenia temperatury powietrza we wnętrzach, są one wykorzystywane zwłaszcza w upalne dni;
 • stacje dokujące do samochodów elektrycznych;
 • oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne w budynku;
 • ogrzewanie wody użytkowej.

Fotowoltaika do samochodu. Czy to dobry pomysł?

Twoje auto ma dość duży silnik i jazda nim nie jest ekonomiczna? Ponadto zależność od cen paliw sprawia, że ograniczasz podróżowanie do minimum? „Tankowanie” samochodów elektrycznych, gdy ma się instalację fotowoltaiczną, jest o wiele tańsze. Możesz skorzystać z ofert firm, które trudnią się sprzedażą aut elektrycznych, lub z leasingu. Niezbędna będzie również specjalna stacja ładowania, której działanie jest oparte na posiadanym systemie fotowoltaicznym. Wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej do ładowania aut elektrycznych sprawia, że koszt podróżowania jest dużo mniejszy. Oczywiście, biorąc pod uwagę fakt, że eksploatacja auta jest również kosztem użytkownika. A na nią fotowoltaika już nie ma wpływu. Ponadto, wykorzystując prąd wytworzony przez fotowoltaikę, zmniejsza się emisję spalin do atmosfery, co realnie ma wpływ na ochronę środowiska.

Podsumowanie: panel fotowoltaiczny do samochodu, czyli jak korzystać z nadmiaru prądu

Zalety, które niesie za sobą wykorzystywanie paneli fotowoltaicznych, są ogromne. Po wykonaniu audytu i dopasowaniu mocy instalacji do własnych potrzeb można skutecznie zredukować wysokość rachunków za prąd w gospodarstwie domowym lub w firmie. Ponadto korzystanie z zielonej energii jest całkowicie bezobsługowe, nie emituje dwutlenku węgla do atmosfery, nie wytwarza hałasu i w żaden sposób nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. W dobie kryzysu klimatycznego warto łączyć siły, by powstrzymać degradację środowiska przyrodniczego.

Zainspiruj się!

Biuro obsługi klienta

ul. Legionów 41, 62-800 Kalisz
czynne pon. - pt. 8:00 - 17:00

Spotkajmy się!

Zostaw swój numer telefonu i umów się na
bezpłatną wycenę instalacji już dziś!

  Szczegóły na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności dostępnej na stronie internetowej.

  * to pole jest wymagane

  Masz pytania?
  Spotkajmy się!

  Odwiedź nas lub zostaw dogodny kontakt, aby umówić się na bezpłatną wycenę instalacji już dziś!

   Szczegóły na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności dostępnej na stronie internetowej.

   * to pole jest wymagane

   czynne pon. - pt. 8:00 - 17:00

   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania w Twojej przeglądarce.