Fotowoltaika jako źródło prądu — poznaj jej definicję

Cały proces fotowoltaiczny polega na zjawisku konwersji promieni słonecznych w prąd elektryczny stały. Gdy fotony ze słońca trafiają na panel, wprawiają w ruch znajdujące się w nich elektrony. Wówczas powstaje energia zmienna, która trafiając do inwertera, zostaje przekształcona w pożądany prąd stały. W ten sposób, przy użyciu prostej instalacji fotowoltaicznej można zasilić energią elektryczną cały budynek. Pozyskiwanie prądu przy użyciu paneli fotowoltaicznych nie generuje dodatkowych kosztów, więc instalacja w znacznym stopniu przyczynia się do zmniejszenia rachunków za elektryczność.

Fotowoltaika, czyli źródło prądu szyte na miarę Twoich potrzeb

Panele fotowoltaiczne zalicza się do źródeł energii odnawialnej. Jednak w porównaniu do innych źródeł ma ona zdecydowanie więcej zalet:

 • Fotowoltaika a elektrownie wodne — ogólna dostępność paneli fotowoltaicznych to niewątpliwa zaleta tego źródła OZE. W porównaniu do elektrowni wodnych korzystanie z ekologicznego prądu nie jest ograniczone posiadaniem dostępu np. do rzeki.
 • Fotowoltaika a elektrownie wiatrowe — do prawidłowego działania elektrowni wiatrowych niezbędna jest przestrzenna działka położona na terenie, w którym wiatr osiąga satysfakcjonująca prędkość przez większość roku. Natomiast instalacje fotowoltaiczne można zamontować na każdej działce, która jest wystawiona na działanie promieni słonecznych, więc są one znacznie bardziej popularne.
 • Fotowoltaika, a elektrownie geotermalne — w tym przypadku pozyskiwanie ciepła z wnętrza Ziemi poprzez wykonanie odwiertów pomaga zmniejszyć rachunki za prąd, który w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań byłby wykorzystany np. do ogrzania domu lub zwiększenia temperatury wody użytkowej. Jednak w porównaniu do paneli fotowoltaicznych wykonanie odwiertów jest dużo bardziej kosztowne, a sama instalacja nie skutkuje pozyskaniem prądu stałego, który jest również niezbędny.

Podsumowanie: kiedy warto zainwestować w fotowoltaikę jako źródło OZE

Panele fotowoltaiczne to najlepsze źródło energii odnawialnej, ponieważ ich działanie jest zależne tylko i wyłącznie od poziomu nasłonecznienia, a z tym w Polsce nie ma problemu. Bez względu na to, czy zostaną zamontowane na dachu od strony południowej, czy też na osobnej konstrukcji, stanowią bardzo dobre i efektywne źródło energii odnawialnej.

Zainspiruj się!

Biuro obsługi klienta

ul. Legionów 41, 62-800 Kalisz
czynne pon. - pt. 8:00 - 17:00

Spotkajmy się!

Zostaw swój numer telefonu i umów się na
bezpłatną wycenę instalacji już dziś!

  Szczegóły na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności dostępnej na stronie internetowej.

  * to pole jest wymagane

  Masz pytania?
  Spotkajmy się!

  Odwiedź nas lub zostaw dogodny kontakt, aby umówić się na bezpłatną wycenę instalacji już dziś!

   Szczegóły na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności dostępnej na stronie internetowej.

   * to pole jest wymagane

   czynne pon. - pt. 8:00 - 17:00

   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania w Twojej przeglądarce.