Fotowoltaika — co to jest, czyli definicja popularnego źródła energii odnawialnej

Działanie fotowoltaiki jest oparte o specjalne panele słoneczne, które odzyskują ciepło z promieniowania słonecznego. Ich praca jest oparta o panele fotowoltaiczne, które przekształcają prąd elektryczny zmienny w prąd elektryczny stały. Po tym procesie użytkownicy otrzymują dostęp do ciepłej wody użytkowej, zyskują możliwość ogrzania pomieszczeń oraz zasilania urządzeń, które do działania potrzebują prądu. Panele fotowoltaiczne są montowane przez instalatorów w miejscach o wysokim stopniu nasłonecznienia. Świetnie sprawdzają się w tym przypadku dachy budynków położone od strony południowej, gdzie nasłonecznienie zawsze jest największe. Instalację można również umieścić na specjalnych konstrukcjach bezpośrednio w gruncie. Pomimo dość wysokich kosztów instalacji w przypadku inwestorów indywidualnych, jest ona opłacalna i realnie wpływa na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną.

Fotowoltaika — co to jest i jak działa? Poznaj działanie paneli fotowoltaicznych.

Do odzyskania ciepła w przypadku paneli fotowoltaicznych wykorzystuje się fotony, czyli promieniowanie słoneczne. Działanie instalacji jest oparte o zjawisko fotowoltaiczne, które polega na wprawieniu w ruch elektronów umieszczonych na panelach, które są wykonane z krzemu. To zjawisko zachodzi wtedy, gdy na panel pada pojedyncza wiązka światła zwana fotonem. Połączone z panelami falowniki sprawiają, że powstający prąd elektryczny stały, zmienia się w zmienny. Dzięki temu można go wykorzystywać do ogrzewania domu, obsługi urządzeń elektrycznych lub naładowania samochodu elektrycznego.

Sprawdź, w jakie korzyści niesie wykorzystywanie energii z fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne w Polsce dzięki licznym dofinansowaniom z projektów unijnych i rządowych, zalicza się dziś do najczęściej wykorzystywanych źródeł energii odnawialnej przez indywidualnych odbiorców. Instalacja pozwala zminimalizować koszty korzystania z energii elektrycznej do niskiego progu. Powszechnie energia elektryczna jest niezbędna do działania wielu urządzeń, ponieważ zmniejsza nakład pracy ludzi i jednocześnie zwiększa możliwości odbiorcy. Jednak wysokie ceny sprawiają, że tradycyjnie wytworzona energia w znacznym stopniu obciąża budżet domowy. Energia uzyskana z paneli fotowoltaicznych jest:

 • ekologiczna,
 • ekonomiczna,
 • bezobsługowa.

Podsumowanie: kiedy warto zainwestować w fotowoltaikę w Polsce?

Bez względu na to, do czego chcesz wykorzystać wytworzoną energię zieloną, dzięki niej skutecznie zmniejszysz rachunki za prąd oraz zmniejszysz emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Decydując się na założenie instalacji, chronisz naturalne środowisko, które pod tym względem zostało już w znacznym stopniu wyeksploatowane. Ponadto, łącząc fotowoltaikę z pompą ciepła lub magazynem energii, zyskujesz niezależność energetyczną, co w obecnych czasach jest najbardziej pożądane, ze względu na nieustannie rosnące ceny paliw kopalnianych.

Zainspiruj się!

Biuro obsługi klienta

ul. Legionów 41, 62-800 Kalisz
czynne pon. - pt. 8:00 - 17:00

Spotkajmy się!

Zostaw swój numer telefonu i umów się na
bezpłatną wycenę instalacji już dziś!

  Szczegóły na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności dostępnej na stronie internetowej.

  * to pole jest wymagane

  Masz pytania?
  Spotkajmy się!

  Odwiedź nas lub zostaw dogodny kontakt, aby umówić się na bezpłatną wycenę instalacji już dziś!

   Szczegóły na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności dostępnej na stronie internetowej.

   * to pole jest wymagane

   czynne pon. - pt. 8:00 - 17:00

   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania w Twojej przeglądarce.