Czym jest fotowoltaika? Sprawdź jej definicję i dowiedz się, czy jest ekologiczna.

to system, którego działanie jest oparte o pozyskiwanie ciepła z promieni słonecznych. Fotony, które trafiają na powierzchnie paneli, wprawiają w ruch elektrony, które wytwarzają prąd zmienny. Przy użyciu inwertera zmienia się on w energię elektryczną stałą, co umożliwia rezygnację z prądu, który został wytworzony w tradycyjny sposób.  W związku z tym, że promienie słoneczne docierają do całej planety, wykorzystywanie takiej energii elektrycznej stało się bardzo powszechne na terenie całej Europy. Cel tego procesu jest jeden — powstrzymanie zmian klimatycznych.

Poznaj wszystkie aspekty ekologiczne - płynące z wykorzystywania fotowoltaiki

W porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, które gwarantują odbiorcom indywidualnym i przemysłowym dostęp do energii elektrycznej stałej, zaletą paneli fotowoltaicznych jest przede wszystkim aspekt ekologiczny:

 • zmniejszenie emisji CO2 - instalacja realnie wpływa na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. A więc wykorzystywanie energii zielonej sprawia, że zapotrzebowanie na prąd z bloków węglowych wyraźnie się zmniejsza.
 • cicha praca — kolejny aspekt dotyczy hałasu, który jest szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale też dla naturalnego środowiska. Panele fotowoltaiczne charakteryzują się cichą pracą, ponieważ jedyny dźwięk, który generują to praca wentylatora. Jego głównym zadaniem jest chłodzenie inwertera solarnego. Wytwarzany poziom hałasu nie przekracza 45dB, więc w odległości 100 cm jest w zasadzie niesłyszalny dla tego ludzkiego zmysłu.
Połączenie paneli fotowoltaicznych z samochodami elektrycznymi pozwala na zmniejszenie emisji spalin w czasie przemieszczania się autem. W ten sposób powietrze staje się czystsze, a zapotrzebowanie na gaz i ropę w procesie długofalowym realnie się zmniejszy. Po połączeniu instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła można sprawić, że stanie się ona całkowicie bezemisyjna, a w zamian powstaje prąd, ogrzewanie, ciepła woda oraz środek transportu bez nakładu finansowego.

Podsumowanie: już wiesz, czy fotowoltaika jest ekologiczna?

Reasumując, panele fotowoltaiczne są instalacją, która w czasie wytwarzania energii zielonej nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Decydując się na zainwestowanie w fotowoltaikę, poniesione koszty szybko się zwracają, a zyski są ogromne. Niesłyszalny hałas oraz brak emisji dwutlenku węgla do środowiska pozytywnie wpływają na klimat. A jak powszechnie wiadomo, znaczna część postępujących obecnie zmian klimatycznych jest nieodwracalna. Przeciwnicy paneli fotowoltaicznych twierdzą, że ich produkcja, oraz w przyszłości utylizacja przyczyni się do emisji toksyn i dwutlenku węgla. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że żywotność dostępnych obecnie paneli wynosi aż 30 lat. Na przestrzeni tego czasu naturalne środowisko zyska z pewnością znacznie więcej.

Zainspiruj się!

Biuro obsługi klienta

ul. Legionów 41, 62-800 Kalisz
czynne pon. - pt. 8:00 - 17:00

Spotkajmy się!

Zostaw swój numer telefonu i umów się na
bezpłatną wycenę instalacji już dziś!

  Szczegóły na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności dostępnej na stronie internetowej.

  * to pole jest wymagane

  Masz pytania?
  Spotkajmy się!

  Odwiedź nas lub zostaw dogodny kontakt, aby umówić się na bezpłatną wycenę instalacji już dziś!

   Szczegóły na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności dostępnej na stronie internetowej.

   * to pole jest wymagane

   czynne pon. - pt. 8:00 - 17:00

   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania w Twojej przeglądarce.