Czym jest pompa ciepła i dlaczego jest korzystna dla użytkowników?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze wykorzystujące ciepło z naturalnego środowiska i przekształcające to ciepło przy użyciu prądu elektrycznego w energię cieplną, która skutecznie ogrzewa budynki oraz wodę użytkową. Do tego niektóre modele, dzięki możliwości pracy w obiegu odwróconym, mogą również ochładzać powietrze w upalne dni. Powszechnie stosowane obecnie pompy ciepła wykorzystują ciepło pozyskane z wody, powietrza lub z gruntu, czyli zasoby, które są dostępne w najbliższej okolicy domu.

Poznaj 7 korzyści, które niesie korzystanie z pompy ciepła w domu lub w firmie

Pompa ciepła jest rozwiązaniem, w które z pewnością warto zainwestować. Warto uwzględnić ją już na etapie planowania inwestycji. Oto 7 zalet tego nowoczesnego rozwiązania, które sprawiają, że jej popularność wciąż rośnie.

 

 

1. Ekologiczny aspekt działania pompy ciepła

 

Pompa ciepła w czasie pracy nie emituje szkodliwych spalin do atmosfery. Gdyby nie fakt, że do prawidłowej pracy potrzebuje stałego dostępu do energii elektrycznej, można by ją określić jako całkowicie bezemisyjną.

 

2. Pompa ciepła i niski koszt eksploatacji

 

Dzięki temu, że zewnętrzna jednostka pobiera ciepło z naturalnego środowiska, które w jednostce wewnętrznej jest zamieniane w energię cieplną, zużycie energii elektrycznej jest bardzo niskie. Ponadto taki kocioł grzewczy można zasilić energią pozyskaną z paneli fotowoltaicznych.

 
3. Podłączenie pompy ciepła nie jest skomplikowane

 

Pompa ciepła nie wymaga komina ani grzejników. Najczęściej łączona jest z ogrzewaniem podłogowym. Podłączenie jednostki zewnętrznej i wewnętrznej nie jest skomplikowane i może to zrobić nie tylko zawodowy hydraulik lub instalator.

 

4. Kompaktowy rozmiar kotła w większości modeli pomp ciepła

 

Niewielkie gabaryty zarówno jednostki zewnętrznej, jak i wewnętrznej sprawiają, że pomieszczenie gospodarcze przeznaczone na wstawienie pompy ciepła wcale nie musi być duże. W ten sposób można zminimalizować koszt inwestycji w postaci zmniejszenia metrażu budynku.

 

5. Pompa ciepła jest bezobsługowym systemem grzewczym

 

Pompa ciepła nie wymaga kontrolowania temperatury w jej wnętrzu. Po określeniu parametrów na panelu sterowania potrafi samoczynnie utrzymać stałą temperaturę powietrza we wnętrzu budynku.

 

6. Wysoki poziom bezpieczeństwa kotła w postaci pompy ciepła

 

Te nowoczesne urządzenia grzewcze są zbudowane w taki sposób, by nie powodować zagrożenia wybuchem. W porównaniu do kotłów gazowych są one całkowicie bezpieczne.

 

7. Pompa ciepła oszczędza czas

 

Niewątpliwą zaletą pomp ciepła jest brak konieczności przygotowywania opału, podkładania do pieca oraz wynoszenia popiołu. Jest to ogromna oszczędność czasu oraz zminimalizowanie nakładu pracy.

Podsumowanie: korzyści z pompy ciepła a koszt inwestycji

Pompa ciepła w kontekście ochrony środowiska oraz braku nakładu pracy z pewnością góruje nad tradycyjnymi kotłami grzewczymi. Na jej niekorzyść może przemawiać jedynie cena. Jednak biorąc pod lupę niskie zużycie energii elektrycznej, brak zależności od dostępności oraz ceny opału, a także możliwość utrzymywania we wnętrzu budynku stałej temperatury powietrza, jest ona warta swojej ceny. Przeciętny kocioł renomowanego producenta ma żywotność ok. 30 lat. Szereg oszczędności, które w tym czasie się pojawiają, sprawia, że wydatek na tę inwestycję bardzo szybko się zwróci. Analiza korzyści z pompy ciepła z pewnością wypada pozytywnie. Z tego powodu miliony inwestorów w Europie zdecydowało się właśnie na taką instalację w swoim domu lub w firmie.

Zainspiruj się!

Biuro obsługi klienta

ul. Legionów 41, 62-800 Kalisz
czynne pon. - pt. 8:00 - 17:00

Spotkajmy się!

Zostaw swój numer telefonu i umów się na
bezpłatną wycenę instalacji już dziś!

  Szczegóły na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności dostępnej na stronie internetowej.

  * to pole jest wymagane

  Masz pytania?
  Spotkajmy się!

  Odwiedź nas lub zostaw dogodny kontakt, aby umówić się na bezpłatną wycenę instalacji już dziś!

   Szczegóły na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności dostępnej na stronie internetowej.

   * to pole jest wymagane

   czynne pon. - pt. 8:00 - 17:00

   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania w Twojej przeglądarce.